Tänapäeva hoonetes soojuse säilitamine lahendatakse kaasaegsete soojusisolatsioonimaterjalide abil. Need suudavad lausa imesid teha. Selleks, et elada soojas ja mugavas majas ega kulutada energiat sooja säilitamiseks, tuleb teha õige  soojusisolatsioonimaterjalide valik. Arvestades tänapäeva materjalide mitmekesisust seda valikut lihtne teha ei ole. On olemas erinevaid tüüpi fassaadi soojustussüsteeme.

Käesolevas peatükis vaatame fassaadi soojustust koos  viimistlusega, milleks kasutatakse soojustuskrohvi süsteemi. Fassaadi viimistlus on soojustuskrohvi süsteemi puhul piisavalt keeruline ja töömahukas. Rahuldava tulemuse saamiseks tuleb õigesti valida soojusisolatsioonimaterjal, krohv ja liimkomponendid. Lisaks tuleb tööde teostamisel kasutada kvalifitseeritud spetsialistide abi. Vastasel juhul võib oodatava efekti asemel majja tekkida hallitus ja seen.

Mida kujutab endast soojustuskrohvi süsteem? See tähendab, et soojustus kinnitatakse väljastpoolt hoonet tsementliimi segu ja tüüblite abil, seejärel valmistatakse soojustuskihi pinnal juba nimetatud tsementliimi segust õhuke ja vastupidav kaitsekiht, mis on armeeritud klaaskiudvõrguga ja lõpviimistlus teostatakse fassaadile õhukeste krohvikihtide abil. Hoone soojustamisel kasutatakse veega segatud ehitussegusid ja ka kasutusvalmis krunte ja krohvi ning värve, mis on valmistatud vesipolümeerdispersiooni alusel. Soojustamisel kasutatakse kerget soojusisolatsioonmaterjali, millele pinnale kantakse õhuke kaitse-dekoratiivkiht (kaitse – ja krohvikihi kogupaksus on tavaliselt  7,5 – 10 mm). Tulenevalt sellest on kogu süsteem suhteliselt kergekaaluline.

Fakt, et materjalid sisaldavad vett ja kantakse peale õhukeste kihtidena, toob kaasa mõningaid piiranguid töö teostamisel selliste süsteemide puhul. Soojuskihi montaaži ja pinna viimistluseks on sobilik temperatuur vahemikus + 5º С – + 30º С. Kuid sellisel soojustusviisil on kokkuvõttes nii palju positiivseid omadusi, et märgitud piirangud ei peaks olema  takistuseks selle mooduse lvalikul. Soojustuskrohvi süsteem kaitseb hoone seinu tõhusalt ümbritseva keskkonna mõjude eest (vahelduv temperatuur, pakane, sademed, kahjulikud ained, mida suurlinnade õhus on külluses).

Sellised soojustusviisid on kauakestvad. Kogemused on näidanud, et nende kasutusaeg tehniliste näitajate halvenemiseta ning remondivajaduseta on üle 30 aasta. Selline soojustusviis peab vastu üle 75 külmumise – sulamistsükli, mis Eesti külmatingimusi silmas pidades, on eriti oluline. Kergete materjalidega fassaadiviimistlus võimaldab viia miinimumini hoone seintele ja vundamendile langeva koormuse, mis mängib olulist rolli just vanemate hoonete soojustamise puhul.

Soojusisolatsioonimaterjalide omadused. Mida valida?

Soojustusmaterjalide valik – mineraalvill või polüstürool – on soojusisolatsioonimaterjali valiku küsimus. Mineraalvillal on kaks olulist eelist – mittepõlev ja kõrge auruläbilaskev. Vahtpolüstürool omakorda erineb mineraalvillast odavuse poolest (olles üle 3 korra odavam) ja kergema kaalu poolest (9-10 korda kergem). Vahtpolüstürool ja mineraalvill on oma soojusisolatsiooniomadustelt praktiliselt võrdsed – nende soojajuhtivus normikohaselt ei tohi ületada 0,038 W / m2.

Auruläbilaskvus: ehituses on vesi alati olnud vaenlane nr.1, mis aiatab kaasa nii hoone lagunemisele, kui ka hoone soojusisolatsiooni vähenemisele. Seetõttu tuleb fassaadide soojustamisel hoolega jälgida niiskuse ülekande protsesse – liigne niiskus tuleb hoonest eemaldada, sest kuivus tagab soojuse ja vastupidavuse. Aru läbilaskvuselt on mineraalvilla ja vahtpolüstürooli vahel suur erinevus. Mineraalvill ei osuta erilist vastupanu veeaurudele – need  pääsevad kergelt piirdekonstruktsioonist läbi ning kondensaat eemaldub efektiivselt. Seejuures peavad viimistlusmaterjalidel olema kõrge auruläbilaskvusega. Seega fassaadi mineraalvillaga soojustamisel võib viimistluseks kasutada ainult krohvi, millel on kõrge auru läbilaskvuse omadus.

Tuleohutus: mineraalvillal on veel üks eelis – see ei põle. Mineraalvilla valmistamisel kasutatav basaltkiud kannatab kõrget temperatuuri (kuni 1000°C), seejuures mineraalvilla tahvlid säilitavad oma vormi, ettenähtud tugevuse ja soojustusisolatsiooni omadused. Sellest tulenevalt on mineraalvill soojustusmaterjalina peaaegu piiramatu kasutusega (tööstusobjektidel, kõrgehitistel ja ka kõrgendatud tuleohutusnõuetega hoonetel). Hoonete soojustamine vahtpolüstürooliga on võimalik ainult täiendavate tuletõrjeteenistuste kooskõlastustega. Vahtpolüstürooliga soojustamisel tuleb paigaldada horisontaalsed tuletõkke sektsioonid ning uste ja akende ümber tuleb paigaldada mineraalvilla tahvlitest piirded .

Erikaal: vahtpolüstüroolil, erinevalt mineraalvillast, on madalam tihedus. See tähendab, et vahtpolüstürooliga soojustamisel on hoone seintele ja vundamendile koormus märgatavalt väiksem, kui mineraalvillaga soojustamise puhul.

Ökonoomsus: me oleme juba välja selgitanud, et vahtpolüstürool jääb mineraalvillale alla auru läbilaskvuselt ja tuleohutuselt. Kuid on näitaja, mis jätab vahtpolüstürooli esikohale – see on hind. Vahtpolüstürool on mineraalvillast enam kui 3 korda odavam. Kuna materjali on mugav kasutada, on tööjõukulud soojustamisel vahtpolüstürooliga 20-30 % madalamad, kui mineraalvillaga soojustamisel.

Arvestades kirjeldatud vahtpolüstürooli ja mineraalvilla omaduste erinevust, tuleb soojustamise viisi valikul lähtuda igast konkreetsest juhust eraldi. Õige valiku puhul saate kvaliteetselt soojustatud fassaadi, mis kestab kaua ja annab hoonele väärika välisilme. Ning veel kord kõige olulisemast – usaldage oma hoone soojustamine ainult eriala spetsialistidele ning kindlasti kaasake tööle kogenud järelevalveteenuse insener.

Anton Slepuhhin
OÜ Ehituskonsult Grupp
juhataja