EHG - Kasulikud nõuanded

Millist fassaadi soojusisolatsiooni valida?

01.05.2014

Tänapäeval hoonetes soojuse säilitamist lahendatakse kaasaegsete soojusisolatsioonimaterjalide abil, mis suudavad lausa imesid teha. Selleks, et elada soojas ja mugavas majas ega kulutada energiat sooja säilitamiseks, tuleb teha õige valik soojusisolatsioonimaterjalide osas. Arvestades tänapäeva materjalide mitmekesisust seda valikut lihtne teha ei ole. On olemas erinevaid tüüpe fassaadi soojustussüsteeme. 


Käesolevas peatükis vaatame fassaadi soojustust koos hilisema viimistlusega, kasutades selleks soojustuskrohvi süsteemi. Fassaadi viimistlus on soojustuskrohvi süsteemi puhul piisavalt keeruline ja töömahukas. Rahuldava tulemuse saamiseks tuleb õigesti valida soojusisolatsioonimaterjali, krohvi ja liimikomponente. Lisaks tööde teostamisel tuleb vaja ka kvalifitseeritud spetsialistide abil. Vastasel juhul võib oodatava efekti asemel majja tekkida hallitus ja seen.

Mida kujutab endast soojustuskrohvi süsteem? See tähendab, et soojustus kinnitatakse väljastpoolt hoonet tsementliimisegu ja tüüblite abil, seejärel valmistatakse soojustuskihi pinnal juba nimetatud tsementliimisegust õhuke ja vastupidav kaitsekiht, mis on armeeritud klaaskiudvõrguga ja lõpuks teostatakse fassaadiviimistlus õhukeste krohvikihtide abil. Hoone soojustamisel kasutatakse veega segatud ehitussegusid ja ka kasutusvalmis krunte ja krohvi ning värve, mis on valmistatud vesipolümeerdispersiooni alusel. Soojustamisel kasutatakse kerget soojusisolatsioonmaterjali, millele pinnale kantakse õhuke kaitse-dekoratiivkiht (kaitse - ja krohvikihi kogupaksus tavaliselt on 7,5 kuni 10 mm). Tulenevalt sellest kogu süsteem on suhteliselt kergekaaluline.

See, et materjalid sisaldavad vett ja kantakse peale õhukese kihina, toob kaasa mõningaid tööpiiranguid selliste süsteemide puhul. Soojuskihi montaaž ja pinna viimistluseks on sobilik temperatuur vahemikus + 5º С - + 30º С. Kuid sellisel soojustusviisil on kokkuvõttes nii palju positiivseid omadusi, et märgitud piirangud ei ole mingil moel takistuseks selle mooduse laialdasel kasutusel. Soojustuskrohvi süsteem kaitseb hoone seinu tõhusalt ümbritseva keskkonna mõjude eest (vahelduv temperatuur, pakane, sademed, kahjulikud ained, mida suurlinnade õhus on külluses).

Sellised soojustusviisid on kauakestvad. Kogemused on näidanud, et nende kasutusaeg tehniliste näitajate halvenemiseta ning remondivajaduseta on üle 30 aasta. Selline soojustusviis peab vastu üle 75 külmumise - sulamistsükli. Eesti külmatingimusi silmas pidades on see eriti oluline. Kergete materjalidega fassaadiviimistlus võimaldab viia miinimumini hoone seintele ja vundamendile langeva koormuse, mis mängib olulist rolli vanade hoonete soojustamise puhul.

Soojusisolatsioonimaterjalide omadused. Mida valida?

Soojustusmaterjalide valik - mineraalvill või polüstürool - on soojusisolatsioonimaterjali valiku küsimus. Mineraalvillal on kaks olulist eelist - mittepõlev ja kõrge auruläbilaskev. Vahtpolüstürool omakorda erineb mineraalvillast odavuse poolest (olles üle 3 korra odavam) ja kergema kaalu poolest (9-10 korda kergem). Vahtpolüstürool ja mineraalvill on oma soojusisolatsiooniomadustelt praktiliselt võrdsed - nende soojajuhtivus normikohaselt ei tohi ületada 0,038 W / m2.

 

Auruläbilaskvus: ehituses on vesi alati olnud vaenlane nr.1, aidates kaasa nii hoone lagunemisele, kui ka hoone soojusisolatsiooni vähendamisele. Seetõttu fassaadide soojustamisel hoolega jälgitakse niiskuse ülekande protsesse - liigne niiskus tuleb hoonest eemaldada, kuna kuivus on soojus ja vastupidavus. Aruläbilaskvuselt on mineraalvilla ja vahtpolüstürooli vahel suur erinevus. Mineraalvill ei osuta erilist vastupanu veeaurudele - need kergelt pääsevad piirdekonstruktsioonist läbi ning kondensaat efektiivselt eemaldub. Seejuures viimistlusmaterjalidel peab olema kõrge auruläbilaskvus. Seega fassaadi mineraalvillaga soojustamisel peab kasutama viimistlusel ainult krohvi, millel on kõrge auruläbilaskvus.


Tuleohutus:
mineraalvillal on veel üks eelis - see ei põle. Mineraalvilla valmistamisel kasutatav basaltkiud kannatab kõrget temperatuuri (kuni 1000°C), seejuures mineraalvilla tahvlid säilitavad oma vormi, ettenähtud tugevuse ja soojustusisolatsiooni omadusi. Sellest tulenevalt on mineraalvilla kasutus soojustusmaterjalina peaaegu piiramatu (tööstusobjektidel, kõrgehitistel ja ka kõrgendatud tuleohutusnõuetega hoonetel). Hoonete soojustamine vahtpolüstürooliga on võimalik ainult täiendavate tuletõrjeteenistuste kooskõlastuste puhul. Vahtpolüstürooli soojustusel tuleb paigaldada horisontaalsed tuletõkke sektsioonid ning uste ja akende ümber tuleb mineraalvilla tahvlitest piirdeid paigaldada.


Erikaal:
vahtpolüstüroolil, erinevalt mineraalvillast, on madalam tihedus. See tähendab, et vahtpolüstürooliga soojustamisel on hoone seintele ja vundamendile koormus märgatavalt väiksem, kui mineraalvillaga soojustamise puhul.


Ökonoomsus:
 me oleme juba välja selgitanud, et vahtpolüstürool jääb mineraalvillale alla auruläbilaskvuse ja tuleohutuse järgi. Kuid on näitaja, mis jätab vahtpolüstürooli esikohale- see on hind. Vahtpolüstürool on mineraalvillast enam kui 3 korda odavam. Kuna materjali on mugav kasutada, on tööjõukulud soojustamisel vahtpolüstürooliga 20-30 % madalamad, kui mineraalvillaga soojustamisel.

 

Arvestades kirjeldatud vahtpolüstürooli ja mineraalvilla omaduste erinevusest, tuleb soojustamise viisi valikul lähtuda igal konkreetsel juhul eraldi. Õige valiku puhul saate kvaliteetselt soojustatud fassaadi, mis kestab kaua ja annab hoonele väärika välisilme. Ning veel kord kõige olulisemast - usaldage oma hoone soojustamist ainult spetsialistidele, ning kindlasti kaasake tööle kogenud järelvalveteenuse inseneri.

 

Anton Slepuhhin
OÜ Ehituskonsult Grupp
juhataja